با ایلان ماسک نابغه خود ساخته آشنا شوید

ایلان ماسک که بود؟

ایلان ماسک ۲۸ ماه ژوئن سال ۱۹۷۱ در پرتوریا آفریقای جنوبی متولد شد ، پدر وی مهندس بود و گفته بود که ایلان همواره یک متفکر درونگرا است ، در ان زمان وقتی که به مهمانی دعوت می شدیم به جای اینکه مثل بقیه در جمع باشد و به گفتو گو درباره ورزش و مسائل دیگر  بحث کنید و اوقات شادی را سپری کند ، ایلان سر از کتاب خانه ها در می آورد.

مادر ایلان ( maye ماسک)  امریکایی تبار و متخصص تغذیه بود که تصویر او را بر روی جعبه های غلات (special k) و جلد مجله تایم منتشر شده است.

ایلان ماسک همراه مادرش

در سال ۱۹۷۱ زندگی مشترک پدر و مادر او به جدایی ختم شد و تصمیم ایلان ماسک بر آن شد که با برادر کوچکش ، به نام کیمبل ، همراه پدرش زندگی کند.

ایلان ماسک و برادرش کیمبل

اولین اختراع

ایلان ماسک پسر فوق العاده کوشا و هدفمند بود او توانست در سن ۱۲ سالگی اولین بازی کامپیوتری خود را به نام (blaster) را بسازد و با قیمت ۵۰۰دلار به یک مجله کامپیوتری بفروشد ، ایلان ماسک ان زمان این بازی را بی اهمیت شمرد اما از بازی (flappy bird) بهتر میدونست.

با ایلان م

تحصیلات ایلان ماسک

روز های مدرسه خود را به سختی می گزراند ، در دفتر خاطرات شخصی ایلان ماسک نوشته شده بود: تسلا اسپیس اکس – و جستو جو برای آینده ای خارق العاده او همچنین نوشته ود که یک بار از پله ها افتادم و بچه های قلدر مدرسه منو تا مرز بیهوش شدن کتک زدن .

با پایان دوره دبیرستان و فارغ التحصیلی ، به کانادا مهاجرت کرد و همراه مادر، خواهر،و برادرش زنگی کرد ،ذ او دو سال در دانشگاه (queen) در شهر کینگستو ن مشغول به تحصیل شد، اما در دانشگاه پنسیلوانیا با دو مدرک معتبر فیزیک و اقتصاد فارغ التحصیل شد،

ایلان ماسک و دوستش (adeo ressi) در همان طول تحصیل در دانشگاه پنسیلوانیا یک خانه ۱۰ اتاقه را اجاره کرده و به کلوپ تبدیل کردند ، که این اولین مرحله از کارآفرینی او بود.

خداحافظی با تحصیل

ایلان از دانشگاه پنسیلوانیا به دانشگاه استنفورد جهت کسب مدرک phd خود عازم سفر شد ، او بعد از دو روز اقامت خود در کالفورنیا پذیرش خود را لغو کرد و تصمیم خود را گرفت که در اینترنت شانس خود را امتحان کند ، ایلان ماسک هرگز برای اتمام تحصیل خود به دانشگاه استنفورد باز نگشت. 

تحصیلات ایلان ماسک

تاسیس شرکت

ایلان ماسک به کمک برادرش کیمبل، با کمک هزینه ۲۸۰۰۰دلار از سمت پدرشان شرکت (zip29) را تاسیس کردند، این شرکت راهنمای شهری برای صنعت انتشارات روزنامه را گسترش داد و با روزنامه نیویورک تایمز وارد قرارداد شد ؛ سپس این شرکت به مبلغ ۳۴۱ میلیون دلار به شرکت (compaq) فروخته شد که این موضوع سبب شد که ۲۲ میلیون دلار به دارایی ایلان ماسک اضافه شود .

شرکت x.com

او با ۱۰ میلیون از پول فروش شرکت zip2 ، شرکت x.com (بانکداری آنلاین) را در سال ۱۹۹۹راه اندازی کرد ، و سه سال بعد از این ماجرا ا ورود سرمایه گزاری به نام (peter theil) این شرکت به (pay pal)  تغییر نام داد، او به عنوان مدیر عامل شرکت pay pal معرفی شد اما سمت مدیر عاملی او چندان دوامی نداشت ، او با موسسین pay pal درگیر شد تا سرور های خود را از سیستم عامل رایگان یونیکس به سیستم عامل ویندوز مایکروسافت تغییر دهد ، ولی هیئت مدیره مجوموعه و سرگروه بخش تکنولوژی (max levchin) ایده او را نپزیرفت. 

ایلان ماسک و تاسیس pay pal

برکناری ایلان ماسک از pay pal

در انتهای سال ۲۰۰ بود که ایلان ماسک به یک تعطیلات بلند مدت به استرالیا سفر کرد که اعضای pay pal او را اخراج کردند و theil به عنوان رئیس جدید شرکت برگزیدند ، بعد از این ماجرا ایلان ماسک به مجله (for tune) گفت که بروز این مشکل به دلیل وجود تعطیلات بوده.

اما با این وجود او صاحب بیشترین سهام از pay pal بود که ۱۶۵ میلیون دلار از ۱٫۵ میلیارد دلاری بود که شخص (ebay) برای خرید آن در سال ۲۰۰۲هزینه کرده بود . 

از ایده تا اجرا

ایلان ماسک عاشق داستان های علمی تخیلی بود و همین موضوع سبب شد تا ایده های دیوانه وار خودش را پیاده سازی کند ، او دوست داشت گونه ای از گیاه یا موش را به مریخ ارسال کند؛ او برای انجام این اعمال حتی راضی به خریداری موشک های رده پایین روسیه شد ولی وقتی با قیمت ۸ میلیون دلاری آن روبه رو شد تصمیم گرفت تا خودش با هزینه ای کمتر موشک را بسازد 

راکت های تسلا
شرکت space x

ایلان ماسک با شروع سال ۲۰۰۲شرکت (space x) را تاسیس نمود تا بتواند هزینه های سفر های فضایی را کاهش دهد؛ اولین راکت اسپیس ایکس موشک های با نام فالکون ۱و۹ بود که برای نام گزاری انها از وسیله مشهور (millenniun falcon) در سریال star wars  بود .

او با ساخت فضاپیمای (space x dragon) که نام این فضا پیما الهام گرفته از موزیک (puff the magic dragon)بود پاسخ محکمی به افرادی که او را در رسیدن به اهدافش ناتون شمردند ، هدف نهای شرکت اسپیس اکس سکونت اقتصادی در مریخ هست ، ایلان ماسک گفته تا حملو نقل منظم به مریخ سهام شرکت را به عموم عرضه نخواهد کرد .

تاسیس تسلا موتورز

ایلان ماسک در سال ۲۰۰۴ مبلغ ۷۰ میلیون دلار در شرکت (tesla motors) سرمایه گزاری کرد، این شرکت در زمینه تولید خودرو های الکتریکی مشغول بود و موسس آن یک کارافرین قدیمی به اسم مارتین ابر هارد بود.

ماسک به عنوان رئیس هیئت مدیره در این شرکت فعالیتش را شروع کرد و با تولید اولین رودستر تماما برقی در سال ۲۰۰۶ کمک بسزایی کرد 

خودرو های اولیه شرکت تسلا
 تلاش دوباره

او دست از فعالیت های خود نکشید و در سال ۲۰۰۶ اقدام به تاسیس شرکت (solar city) کرد تا با استفاده از انرژی تجدید پذیر خورشید از گرمتر شدن کره زمین جلوگیری کند ؛ او مدیریت این شرکت را به پسر عمو هایش پیتر و لیندون ریو واگذار کرد.

اوضاع شرکت تسلا خوب نبود و به خاطر سو مدیریت های ار هارد ، سرمایه زیادی از دست شرکت تسلا خارج شد و سپس ایلان ماسک همنظر با هیئت مدیره ابر هارد را  در سال ۲۰۰۷ برکنار کردند؛ در سال ۲۰۰۸ تسلا با بحران های مالی شدید روبه رو شد ، ایلان ماسک برای جلوگیری از ورشکستگی تسلا ۴۰ میلیون دلار از سرمایه خود و ۴۰ میلیون دیگر را به صورت قرض را در تسلا سرمایه گزاری کرد و به سمت مدیر عاملی ارتقا پیدا کرد. 

اتفاقات مهم زندگی ایلان ماسک

شرایط برای ایلام ماسک سخت شده بود زیرا او باید سه شرکت solar city، space x و tesla را مدیریت می کرد ، او می گوید سال ۲۰۰۸ دترین سال زندگی او بود زیرا تسلا  داشت پول خودشو از دست می داد و برای راه اندازی موشک فالکون ۱ مشکل پیش امده بود ، اما او خود را با دریافت وام تا سال ۲۰۰۹ دوام آورد؛ در همان زمان بود که موضوع طلاق از جاستین ماسک به وجود آمد ، او یک نویسنده کانادایی بود و ۶ پسر از ایلان داشت .

اتفاقات مهم زندگی ایلان ماسک
خبر های خوب

کم کم سختی ها کنار رفتن و در کریسمس سال ۲۰۰۸ ، خبر هیجان انگیزی به ایلان ماسک داده شد ، ناسا قرارداد ۱٫۵ میلیارد دلاری با شرکت اسپیس اکس بست جهت رساندن محموله ها به فضا و همچنین سرمایه گذاران جدیدی وارد تسلا شدند ؛ در سال ۲۰۱۰، ۲۲۶ میلیون دلار از سهام تسلا وارد بورس شد و به اولین شرکت خودرو سازی در عرضه سهام عمومی بعد از شرکت فورد شد ، ایلان ماسک ۱۵ میلیون دلار از سهم خود را به فروش رساند تا اوضاع مالی خود را بهبود ببخشد.

زندگی او پستی و بلندی های زیادی داشت وی در سال ۲۰۰۸ با بازیگری به نام (talulah riely) در سال ۲۰۱۰ ازدواج کرد و سپس در سال ۲۰۱۲ از هم جدا شدن و دوباره در سال ۲۰۱۳ با هم ازدواج کردن فایلان ماسک خواهان جدایی دوباره از او در سال ۲۰۱۴ شد و این طلاق تا سال ۲۰۱۶ به طول انجامید و سپس در این سال از یکدیگر جدا شدن . 

ازدواج ایلان ماسک با talulah riely
دستاورد های جدید

اوضاع کاری خوب پیش می رفت، تا اواخر سال ۲۰۱۵ اسپیس اکس مجموعا ۲۴ محموله رای ایستگاه فضای فرستاد و رکورد خوبی از ان خود کرد ، اخیرا موشک falcon9 به طور زیبا و افتخار آمیز بر روی آب فرود آمد ؛ ایده های جدیدی در سر اوست ،آخرین آن سیستم پیشرفته ای به نام ( hyperloop ) میباشد که وظیفه حمل و نقل بین شهر های لس آنجلس و سان فرانسیسکو می باشد مدت زمان جابه جای به کمک ان ۳۰ دقیقه است ، البته ایلان ماسک گفته که هنوز برای آن شرکت جدیدی تاسیس نشده.

hyperloop اختراع هیجان انگیز ایلان ماسک

تکنولوژی و هوش مصنوعی

در روز های انتهایی سال ۲۰۱۵ ماسک از open al رونمای کرد ، این یک شرکت غیر انتفاعی در زمینه بررسی و اطمینان از بی خطر بودن هوش مصنوعی در حال تحقیق و بررسی است ، هوش مصنوعی از نگرانی های جدی آنان است. 

او از تصمیم جدید خود جهت خرید solar city توسط تسلا خبر داداین تصمیم باعث ادغام دو شرکت برای متمرکز شدن روی بحث انرژی می شود.   

برای مطالعه مطالب بیشتر به برگه مقالات آموزشی سر بزنید.

اگر مقاله برایتان مفید بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
شما به کمک نیاز دارید? با ما چت کنید