مزایا و معایب فروشگاه های اینتر نتی

امروزه با پیشرفت روز افزون تکلونوژی مردم علاقه بیشتری دارند تا با این تعقیرات همراه شوند تا با آن مخالفت کنند. یکی از این تعقیرات مهم دنیای دیجیتال به وجود آمدن فروشگاه های اینترنتی بود . که بسیاری از انسان ها را که دسترسی به فروشگاه فزیکی به دلایل مختف نداشتند از انها استغبال کردند شاید تا  همین ۲ دهه گذشته هیچ کس باور نمیکرد که از خانه تنها با فشار چند دکمه هرکجا که هستید محصول خود را خریداری کنید اما این نوع فروش گاه ها دارای مزابا و معایبی هم هست که در این مقاله قصد داریم انها را با شما به اشتراک بگذاریم

چرا فروشگاه اینترنتی!؟

با توجه به کسترش شبکه های مجازی و وب سایت ها ، بسیاری از صاحبان فروشگاه ها و کسب و کار در تلاش‌اند تا فروش خود را از شکل فروش قدیمی یا با اصطلاح فیزیکی به فروش مجازی تغییر دهند و به سمت تجارت الکترونیکی حرکت کنند. فروشگاه اینترنتی فضای فیزیکی محدود و کوچک فروشگاه قدیمی را ندارد و می توان گستره بسیار وسیعی در سطح کشوری و یا حتی جهانی داشته باشند. فروشگاه اینترنتی این امکان را به مشتری ها می دهد که درباره محصول مورد نظر خود جستجو کنند و پس از بررسی تمامی ویژگی ها و شرایط آن و مقایسه انها، خرید اینترنتی مطمئنی را انجام دهند.

مزایای فروشگاه اینترنتی :

راحتی خرید اینترنتی:فروشگاه های انلاین راحت ترین خرید کردن است که بشترین تنوع را دارد

شما می توانید در منزل، محل کار یا هر مکان دیگری بنشینید و به راحتی از فروشگاه آنلاین خرید خود را انجام دهید. همچنین می توانید به همان آسانی که محصولات را از طریق اینترنت سفارش می دهید، می توانید درخواست خرید محصولات خود را لغو کنید. البته لغو کردن خرید بستگی به قوانین ان فروشگاه اینترنتی دارید

صرفه جویی در زمان خرید

راحتی انجام خرید

امکان جستجو و بررسی قبل از خرید

وجود تخفیف های مناسب و محصولات با قیمت های کمتر

تنوع بسیار زیاد برای خرید و قابلیت مقایسه محصولات

امکان مقایسه بین گزینه ها قبل از خرید و دیدن محصولات مشابه از برند های دیگر

امکان پرداخت در محل و پرداخت از طریق درگاه

 صرفه جویی در زمان

دیگر نیازی نیست که مشتریان برای انجام خرید در صف منتظر بمانند تا هزینه محصولات خریداری شده را بپردازند. مشتریان می توانند در هر مکانی که قابل اتصال به اینترنت باشد، خرید اینترنتی خود را انجام دهند و دیگر نیازی به هدر دادن وقت برای رسیدن به مکان فیزیکی فروشگاه ها نیست. همچنین وضعیت محصولات خریداری شده مثل وضعیت سفارش، تحویل و در حال ارسال را از طریق فروشگاه اینترنتی پیگیری کنند.

 قابلیت امکان مقایسه:

فروشگاه  اینترنتی، گستره وسیعی از تنوع محصولات و قیمت گذاری ها را ارائه می دهند تا بتواند مشتریان با گستره سلیقه و نیازمندی های متفاوت

با خرید از فروشگاه های آنلاین در زمان خود صرفه جویی کنید

 و بیشتری را جذب کنند.

شما می توانید قبل از خرید، گزینه هایی که مدنظرتان هست را بصورت اینترنتی با هم مقایسه کنید. برخی از فروشگاه های اینترنتی، قابلیت امکان مقایسه بین محصولات مختلف و مشاهده نظرات کاربران درباره محصولات خریداری شده را ارائه می دهند تا مشتریان برای انجام خرید خود، تصمیمات بهتری بتوانند بگیرند.

 دسترسی همیشگی:

هر فروشگاه اینترنتی، در تمام روز های سال و همه ساعات باز است و آماده خدمت رسانی به مشتریان می باشد. بنابراین مشتریان می توانند هر زمانی که راحت‌تر هستند، خرید اینترنتی خود را انجام دهند.

 صرفه جویی در هزینه:

مدیران کسب و کار برای جذب مشتریان بیشتر به فروشگاه اینترنتی خود، کمپین و جشنواره های مختلفی را برگزار می کنند و تخفیف های چشم گیری ارایه می دهند. گاهی اوقات برخی از محصولات از نظر تعداد باقی مانده و هزینه نگهداری برای کسب و کار، دردسرساز می شوند لذا مدیران کسب و کار برای خرید بیشتر محصولات دردسرساز تخفیف می دهند تا مشتریان برای خرید این نوع محصولات ترغیب شوند.

سهولت خرید یکی از امتیازات برتر فروشگاه های اینترنتی می باشد. اما کاربرانی هم هستند که تنها برای کسب اطلاعات بیشتر از اینترنت استفاده می کنند و تاکنون خرید اینترنتی انجام نداده اند. برخی هم هراس این را دارند که ممکن است همانطور که به اینترنت اعتیاد پیدا کرده اند، به خرید اینترنتی هم اعتیاد پیدا کنند.

معایب فروشگاه اینترنتی :

فروشگاه های اینترنتی با اینکه در نگاه اول یک چیز رویایی و جذاب به نظر میرسد اما فروشگاه های اینترنتی معایبی هم دارد که به چند مورد اشاره میکنیم

 تاخیر در ارسال:

هرچند که زمان لازم برای کسب اطلاعات، یافتن محصول موردنظر و خرید آن بیشتر از ۱ ساعت طول نمی کشد، اما زمان ارسال محصول بیشتر از ۱ ساعت و گاهی حتی روز ها یا برخی مواقع چند هفته طول می کشد. این امر موجب می شود که برخی از کاربران از خرید اینترنتی اجتناب کنند. یکی از مزایای فروشگاه قدیمی نسبت به فروشگاه اینترنتی در تحویل آنی محصولات به مشتریان است.

 ملموس نبودن محصول :

یکی دیگر از مزایای فروشگاه سنتی نسبت به فروشگاه اینترنتی این است که به مشتریان امکان لمس و مشاهده محصولات را از نزدیک می دهد. برای مثال فروشگاه سنتی پوشاک به شما این امکان را می دهد که لباس را بپوشید و خود را در آینه ببینید و یا فروشگاه سنتی ابزار الکترونیکی این امکان را به شما می دهد که قبل از خرید، با محصول موردنظر خود کار کنید. تصاویر موجود در برخی از فروشگاه های اینترنتی گمراه کننده است و موجب می شود مشتریان محصولاتی را خریداری کنند که اصلا موردنیاز و یا مطابق با سلیقه آنان نبوده است و یا حتی ممکن است رنگ و اندازه محصولات در واقعیت متفاوت با تصاویر فروشگاه های اینترنتی باشد.

 نبود تعامل بین خریدار و مشتری :

فروشگاه های سنتی این امکان را به کاربران می دهد که با خریدار بر سر قیمت مذاکره کنند. غیر از تخفیف هایی که کارفرمایان در دوره های خاص به مشتریان ارائه می کنند، تخفیف حین خرید محصول در فروشگاه اینترنتی وجود ندارد. برخی از افراد می توانند با خرید از فروشگاه های سنتی، در حین خرید با چانه زنی تخفیف هم بگیرند، اما در فروشگاه اینترنتی این قابلیت وجود ندارد.

 کلاهبرداری های اینترنتی :

تجربه نشان داده که برخی از فروشگاه های اینترنتی با هدف کلاهبرداری برپا شده اند و یا سامانه پرداخت آنان ایمن نبوده است و یا حتی به حریم خصوصی کاربران تجاوز شده است. این موارد تجربه تلخی از خرید اینترنتی در ذهن کاربران ایجاد می کند و موجب می شود اعتماد این دسته از کاربران حتی به فروشگاه های اینترنتی مطمئن نیز کم شود.

بنابراین مشتریان باید قبل از خرید و واردکردن اطلاعات شخصی خود اطمینان حاصل کنند که فروشگاه اینترنتی مطمئنی را برای خرید انتخاب کرده اند.

 

نتیجه گیریفروشگاه انترنتی

معایب فروشگاه های اینترنتی هیگاه نمیتواند از روش ان بکاهد مدیران کسب و کار با افزایش زیرساخت های امنیتی برای فروشگاه اینترنتی و همچنین تولید محتوای مفید می توانند اطمینان کاربران را برای انجام خرید بالا ببرند و کسب و کار خود را چند قدم به موفقیت نزدیک تر کنند.

اگر مقاله برایتان مفد بود با دوستانتان به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

راهای ارتباطی

شما میتوانید از طریق شماره های زیر یا شبکه های اجتمایی با ما در ارتباط باشید

شماره تماس (۱): ۰۹۳۹۶۸۳۲۲۳۷

شماره تماس (۲): ۰۹۳۷۲۹۵۱۸۳۱

برای ارتباط از طریق ایمیل کلیک کنید

  تیم آتلان وب همواره تمام تاش خود را دارد که به بهترین نحو رضایت مشتری های عزیز را جلب کند تیم ما این کار را از روی عشق انجام میدهد و هدف اصلی ما  رشد کسبو کار شما هموطن عزیز است

باما همراه باشید در شبکه های اجتمایی آتلان وب همراه شما

شما به کمک نیاز دارید? با ما چت کنید